7 Madde ile Eşme Kilimini Tanıyalım

Paylaş
Öncelikle 55 saniyelik bu tanıtımı izleyebilirsiniz

 

1- Kilim dokumacılığı Anadolu”da yüzyıllardır süren geleneksel Türk el sanatlarından biridir. Anadolu kilimleri yapıldığı köy, kasabanın ya da dokunduğu desenlerden birinin adını alır. Uşak’ın Eşme ilçesinde dokunan kilimler de Eşme kilimleri olarak anılmaktadır.

2- Eşme Kilimleri kendine has desen, renk bakımından Anadolu’nun diğer kilimlerinden ayrı bir özelliğe sahiptir.

3- Eşme Kilimleri, kök boya ve atkısı, çözgüsü yün olan pastel  renklerden oluşmaktadır. Eşme ve köylerinde dokunan kilimlerde yün, pamuk, kıl, tiftik, gibi liflerden elde edilen iplikler kullanılmaktadır.

4- Eşme Kilimlerinde yeşil murat, mavi ümit, kırmızı tutkulu sevgi, mor keder, anlamına gelmektedir. Her kilim ayrı bir öyküyü anlatır.

5- Eşme Kilimleri’nin çözgüleri orta kalınlıkta yün ve pamuktandır. Kenarları küçük dolgu motifleri ile bezelidir. Renkler soluk gri, yeşil, pastel kırmızı ve bazen bordürlerde siyahtır.

6- Eşme kilimleri, Batı pazarlarının gözde kilimlerindendir.

7- Her yıl Ağustos ayının ortalarında Eşme Belediyesi tarafından Uluslararası Eşme Kilim Festivali düzenlenmekte, yurtdışı ve yurtiçinden gelen katılımcılar ve konserlerle kent tamamen festival havasına bürünmektedir.

Yazar: Uşak Online

Bir Yorum Yazın