8 Madde ile Uşak Neden İlkler Şehri?

Paylaş

1- TÜRKİYE’NİN İLK ELEKTİRİK KULLANAN ŞEHRİ UŞAK’TIR
Osmanlı döneminde elektrik İstanbul’a 1912 yılında gelmesine rağmen Uşak İli 1909 yılında elektrik kullanımına geçerek Türkiye’nin ilk elektrik kullanan şehri olmuştur. İngiliz bir şirket ile yapılan anlaşma sonucu gerçekleşen bu tarihi olayın ayrıntılarını merak ediyorsanız Doç Dr. Mehmet Karayaman’ın “İlkler Şehri Uşak’ta Elektiriğin Serüveni” isimli kitabını inceleyebilirsiniz.

Uşak’ın elektrik üretiminde kullanılan ilk jeneratör bugün Kent Müzesinde sergilenmektedir.

2- TÜRKİYE’NİN İLK ŞEKER FABRİKASI UŞAK’TA KURULMUŞTUR
İlk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı il olma özelliğine sahip olan Uşak ilinde ilk şeker fabrikası 1926’da Nuri Şeker’in girişimiyle kurulmuştur. Bu fabrika aynı zamanda ilk çok ortaklı şirket olma özelliğini de taşımaktadır. Fabrikanın kuruluş aşamasında yaşananlar ve daha detaylı bilgi için Prof. Dr. Oktay Güvemli ve Doç. Dr. Mehmet Karayaman ‘ın konuyla ilgili çalışmalarını okuyabilirsiniz.


Uşak’ta halkın da iştirakiyle 19.4.1923 tarihinde 600.000 TL sermaye ile kurulan ‘ Uşak Terakki Ziraat T.A.Ş. ‘ 6.11.1925 tarihinde ilk Şeker Fabrikasının temelini atmış ve fabrika 17.12.1926 tarihinde işletmeye açılmıştır. 

3- TÜRKİYE’DE İLK CİRİT MÜSABAKASI UŞAK’TA YAPILMIŞTIR
Ata sporlarımızdan olan; ata binmekte ustalık, çeviklik ve zeka gerektiren atlı cirit oyunu müsabakası Uşak’ta yapılmış olup ilimizde biri bayan 32 tane cirit kulubü aktif haldedir.

4- TÜRKİYE’DE İLK DEMİRYOLU UŞAK’TAN GEÇEN AFYON-İZMİR DEMİRYOLU HATTIDIR
1856′da çalışmaya başlayan ve Türkiye’nin ilk demir yolu olma özelliğine sahip Afyon – İzmir(Basmane) demir yolu hattının önce İzmir Aydın hattı hizmete alınmış daha sonra ise Uşak’tan geçen bölümü Sultan Abdulaziz tarafından 1866’da tamamlanarak kullanıma açılmıştır.

Emsalleri gibi Fransız yapımı olan tarihi Uşak Tren Garı

5- DÜNYA’DA İLK VOLEYBOL MÜSABAKASI UŞAK’TA GERÇEKLEŞMİŞTİR
M.S. II. Yüzyılda ilk voleybol müsabakaları Uşak’ın Banaz ilçesindeki Akmonia Antik Kenti’nde gerçekleşmiştir. M.Ö. III. yy ‘da kurulan şehirde M.S. I. yy civarında güreş, voleybol ve boks gibi sportif oyunların yapıldığı ve yarışmalar için İskenderiye’den sporcuların geldiği gymnasiondaki taban mozaiklerindeki yazıtlardan anlaşılmaktadır.

Akmonia, Banaz’ın Ahat Köyü sınırları içerisinde bulunur

6- MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK MAREŞALLİK RÜTBESİNİ İLK UŞAK’TA TAKMIŞTIR
31 Ağustos 1922’de yükseltilip 1 Eylül 1922’de tebliğ edilen Mareşallik rütbesini Mareşal Fevzi Çakmak ilk defa Uşak’ta takmıştır.

Mareşal Fevzi Çakmak ve Atatürk

7- TÜRKİYE’NİN İLK ÇOCUK KÜTÜPHANESİ UŞAK’TA AÇILMIŞTIR
Türkiye’nin ilk çocuk kütüphanesi 10 Eylül 1953’te Uşak’ın kilimleriyle meşhur ilçesi Eşme’de öğretmen Ahmet Baysal tarafından açılmıştır.

8- TÜRKİYE’NİN İLK ŞAYAK FABRİKASI UŞAK’TA AÇILMIŞTIR
Türkiye’nin ilk Şayak Fabrikası 21 Şubat 1926’da Uşak’ta kurulmuştur. Şayak yünün kalın dokunmasıyla elde edilen yüksek kaliteli bir kumaştır. Fabrika o dönemde daha çok askeri kumaş üretimi yapmıştır.


Türkiye’nin ilk tarak ve şayak fabrikası ve ilk çok ortaklı fabrikası olan 119 yıllık Tarakçıoğlu Sanayi Sitesi

 

Yazar: Uşak Online

Bir Yorum Yazın